Menopauze

Sieviešu auglības maksimums ir aptuveni 22-31 gadu vecumā un turpina samazināties. Menopauzes sākums nozīmē, ka sieviete vairs nav auglīga un viņai vairs nav bērnu. Menopauzes vecums dažādām sievietēm var būt ļoti atšķirīgs. Varbūt lielākā daļa menopauzes sākas vecumā no 40 līdz 58 gadiem. Menopauze nesākas pēkšņi - ir pārejas periods, neregulāri periodi, kad sieviete joprojām var iestāties grūtniecība.

Kad sākas menopauze?

Sievietes vecums 35 gadu vecumā parasti tiek uzskatīts par robežu, kurā viņai vajadzētu būt savam pirmajam bērnam. Tā kā, sasniedzot šo vecumu, auglība sāk strauji samazināties (līdz tam vecumam auglība samazinās daudz lēnāk). Protams, tas nenozīmē, ka nav iespējams iestāties stāvoklī, kad esat 35 gadus vecs - tikai izredzes ir daudz zemākas nekā tad, kad esat 30. Vidēji puse sieviešu, kas vecākas par 40 gadiem, jau ir neauglīgas, turpretī 45 gadu vecumā sievietes vidēji ir tikai 5 procenti. iespēja iestāties grūtniecība.

Tomēr pazemināta auglība vēl nenozīmē menopauzi. Tās sākums tiek uzskatīts par laiku, kad sieviete vairs neizjūt menstruācijas 12 mēnešus, ti, kad grūtniecības iestāšanās varbūtība jau sasniedz nulli. Sievietēm, kas vecākas par 40 gadiem, menstruālie cikli parasti kļūst neregulāri: viena vai otra laika ilgums var nebūt vispār, un asiņošanas daudzums menstruāciju laikā ir nevienmērīgs. Bieži vien, kad cikls nenotiek, sieviete sāk domāt, ka viņai jau ir sākusies menopauze, taču dažreiz tā var būt kļūda. Menopauze parasti notiek vecumā no 49 līdz 52 gadiem. Tātad laikposms virs 40 gadiem, tā sakot, ir pārejošs, kad grūtniecības iestāšanās iespējas, kaut arī mazas, tomēr saglabājas. Menopauze dažādām sievietēm var sākties ļoti atšķirīgā laikā, tāpēc nevajadzētu akli uzticēties vidējam 49–52 gadu vecumam - tā ir vienkārši statistika tūkstošiem sieviešu. Ir svarīgi atzīmēt, ka, ja sieviete, kas jau ir sasniegusi menopauzi, sāk asiņot, viņai nekavējoties jāredz ārsts.

Menopauzes simptomi

Menopauzes simptomi ir dažādi un individuāli. Turklāt tie mainās: menopauze nesākas pēkšņi, sākumā menstruācijas kļūst neregulāras, bet tas joprojām notiek. Tieši neregulāras menstruācijas ir viens no vissvarīgākajiem menopauzes sākuma simptomiem. Tomēr pārejas periodā sieviete joprojām var iestāties grūtniecība, un bieži sievietes atjaunojas: tiek uzskatīts, ka menopauze jau ir sākusies, bet menstruācijas var atgriezties pēc dažiem mēnešiem, un sieviete var iestāties grūtniecība pat piecdesmit gados.

Menopauzes sākumā sieviete bieži cieš no karstām zibspuldzēm, svīšanas, sejas un krūškurvja pietvīkuma. Šādi karstuma viļņi bieži traucē miegu un parasti ikdienas dzīvi padara neērtu. Dažām sievietēm raksturīgas garastāvokļa izmaiņas, aizvainojums un pat tieksme uz depresiju. Kad sievietes ķermenī samazinās estrogēna daudzums, tāpat samazinās gļotu daudzums maksts - var būt sausuma un dzeloņa sajūta. Dažas sievietes kā vienu no menopauzes simptomiem nosauc dažreiz paātrinātu sirdsdarbību.

Citi menopauzes simptomi:

  • Galvassāpes
  • Sāpīgs dzimumakts
  • Mainīgs arteriālais asinsspiediens
  • Sausas acis
  • Paaugstināta svīšana

Menopauzes noteikšana

Noteikt, vai menopauze jau ir sākusies, pat šajā vecumā, joprojām nav viegli. Pat asins analīze nav pilnīgi ticama, jo tā mēra FSH (folikulus stimulējošā hormona) līmeni. Un zems FSH līmenis nebūt nenozīmē menopauzi. Tāpēc rezultāti jāvērtē piesardzīgi. Un tomēr FSH līmeņa mērīšana gan asinīs, gan urīnā, iespējams, ir ērtākais un ātrākais veids, kā noteikt auglību un vienlaikus menopauzi. FSH līmeni urīnā nosaka sievietes auglības testi, citādi zināmi kā menopauzes testi. To lietošana ir ļoti līdzīga grūtniecības testiem vai citiem līdzīgiem diagnostikas rīkiem, šos testus ir viegli veikt mājās.