Menopauze

Sieviešu auglība sasniedz maksimumu ap 22-31 gadu vecumu un turpina samazināties. Menopauzes iestāšanās nozīmē, ka sieviete vairs nav auglīga un viņai vairs nevar būt bērnu. Menopauzes vecums dažādām sievietēm var būt ļoti atšķirīgs. Varbūt lielākā daļa menopauzes sākas vecumā no 40 līdz 58 gadiem. Menopauze nesākas pēkšņi - ir pārejas periods, neregulāri periodi, kad sieviete joprojām var palikt stāvoklī.

Kad sākas menopauze?

Sievietes 35 gadu vecums parasti tiek uzskatīts par robežu, līdz kurai viņai vajadzētu būt pirmajam bērnam. Jo, sasniedzot šo vecumu, auglība sāk strauji samazināties (līdz tam vecumam auglība samazinās daudz lēnāk). Protams, tas nenozīmē, ka nav iespējams palikt stāvoklī, kad tev ir 35 gadi - tikai varbūtība ir daudz mazāka nekā tad, kad tev ir 30 gadu. Vidēji puse sieviešu, kas vecāki par 40 gadiem, jau ir neauglīgas, un 45 gadu vecumā vidēji sievietei ir tikai 5 procenti. iespēja palikt stāvoklī.

Tomēr auglības samazināšanās vēl nenozīmē menopauzi. Tās sākums tiek uzskatīts par laiku, kad sieviete 12 mēnešus vairs neizjūt menstruāciju, proti, kad grūtniecības iestāšanās varbūtība jau sasniedz nulli. Sievietēm, kas vecākas par 40 gadiem, menstruālie cikli parasti kļūst neregulāri: laika ilgums, viens vai otrs, var nemaz nenotikt, un asiņošanas daudzums menstruāciju laikā ir nevienmērīgs. Bieži vien, kad cikls nenotiek, sieviete sāk domāt, ka viņai jau ir sākusies menopauze, bet dažreiz tā var būt kļūda. Menopauze parasti notiek vecumā no 49 līdz 52 gadiem. Tātad periods, kas pārsniedz 40, ir, tā sakot, pārejas laiks, kad izredzes palikt stāvoklī, kaut arī mazas, tomēr saglabājas. Dažādām sievietēm menopauze var sākties ļoti dažādos laikos, tāpēc nevajadzētu akli uzticēties vidējam vecumam 49–52 - tā vienkārši ir statistika par tūkstošiem sieviešu. Ir svarīgi atzīmēt, ka, ja sievietei, kurai jau ir menopauze, sākas asiņošana, viņai nekavējoties jāapmeklē ārsts.

Menopauzes simptomi

Menopauzes simptomi ir dažādi un individuāli. Turklāt tie mainās: menopauze nesākas pēkšņi, sākumā menstruācijas kļūst neregulāras, bet tas joprojām notiek. Tieši neregulāras menstruācijas ir viens no vissvarīgākajiem menopauzes sākuma simptomiem. Tomēr pārejas periodā sieviete joprojām var iestāties grūtniecība, un bieži sievietes atjaunojas: tiek uzskatīts, ka menopauze jau ir sākusies, bet menstruācijas var atgriezties pēc dažiem mēnešiem, un sieviete var iestāties grūtniecība pat piecdesmit gados.

Menopauzes sākumā sieviete bieži cieš no karstām zibspuldzēm, svīšanas, sejas un krūškurvja pietvīkuma. Šādi karstuma viļņi bieži traucē miegu un parasti ikdienas dzīvi padara neērtu. Dažām sievietēm raksturīgas garastāvokļa izmaiņas, aizvainojums un pat tieksme uz depresiju. Kad sievietes ķermenī samazinās estrogēna daudzums, tāpat samazinās gļotu daudzums maksts - var būt sausuma un dzeloņa sajūta. Dažas sievietes kā vienu no menopauzes simptomiem nosauc dažreiz paātrinātu sirdsdarbību.

Citi menopauzes simptomi:

  • Galvassāpes
  • Sāpīgs dzimumakts
  • Mainīgs arteriālais asinsspiediens
  • Sausas acis
  • Paaugstināta svīšana

Menopauzes noteikšana

Noteikt, vai menopauze jau ir sākusies, pat šajā vecumā, joprojām nav viegli. Pat asins analīze nav pilnīgi ticama, jo tā mēra FSH (folikulus stimulējošā hormona) līmeni. Un zems FSH līmenis nebūt nenozīmē menopauzi. Tāpēc rezultāti jāvērtē piesardzīgi. Un tomēr FSH līmeņa mērīšana gan asinīs, gan urīnā, iespējams, ir ērtākais un ātrākais veids, kā noteikt auglību un vienlaikus menopauzi. FSH līmeni urīnā nosaka sievietes auglības testi, citādi zināmi kā menopauzes testi. To lietošana ir ļoti līdzīga grūtniecības testiem vai citiem līdzīgiem diagnostikas rīkiem, šos testus ir viegli veikt mājās.