Grūtniecības pazīmes

Grūtniecības pazīmes ir grūtnieces organizētas dabiskas izmaiņas organismā. Lai gan vienkāršākais veids, kā pārbaudīt, vai esat grūtniece, ir veikt grūtniecības testu, bet ķermeņa nosūtītie ieteikumi var arī parādīt, ka esat stāvoklī. Šajā rakstā ir aprakstītas visbiežāk sastopamās un pamanāmākās grūtniecības pazīmes.

Katras sievietes ķermenis ir unikāls, un katra grūtniecība ir individuāla. Grūtniecības pazīmes vai grūtniecība var atšķirties ne tikai starp dažādām sievietēm, bet arī starp vienas un tās pašas sievietes dažādām grūtniecībām. Turklāt pirmās grūtniecības pazīmes parasti ļoti atgādina menstruāciju simptomus, tāpēc sievietes tām bieži nepievērš lielu uzmanību.

Asiņošana un sāpes vēderā

Dažas dienas pēc apaugļošanās olšūna nosēžas dzemdes sieniņā. Tas var izraisīt pirmās grūtniecības pazīmes - asiņošanu un dažos gadījumos sāpes vēderā (apakšējā zonā). To sauc par implantējamu asiņošanu, kuras laikā menstruāciju laikā izdalās daudz mazāk asiņu nekā parasti. Tas var notikt 6-12 dienas pēc apaugļošanas. Sāpes vēdera lejasdaļā atgādina arī menstruāciju laikā pieredzējušos, bet arī tie nav tik spēcīgi un intensīvi.

Papildus asiņošanai bieži novēro arī baltu maksts izdalīšanos. Tā kā tūlīt pēc apaugļošanās maksts sienas šūnas sāk dalīties ātrāk, un šīs sekrēcijas veidojas. Šādas sekrēcijas var turpināties vēlāk grūtniecības laikā. Tie ir pilnīgi normāla un nekaitīga parādība. Tomēr, ja izdalījumi rada sliktu smaku, jūs jūtaties niezoši, karsti, jums vajadzētu apmeklēt ārstu.

Krūts izmaiņas

Krūts izmaiņas ir vēl viena raksturīga iezīme grūtniecības sākumā. Sievietes ķermenī pēkšņi mainās hormonālais līdzsvars gandrīz tūlīt pēc ieņemšanas. Rezultātā krūtis var palielināties, kļūt jutīgas nedēļu vai divas pēc apaugļošanās. Dažām sievietēm zona ap sprauslām kļūst tumšāka. Atcerieties, ka organismam būs vajadzīgas dažas nedēļas, lai pielāgotos hormonu izmaiņām, un tad paaugstinātai krūšu jutībai un no tā izrietošajam diskomfortam vajadzētu pāriet.

Nogurums

Noguruma sajūta ir ļoti izplatīta jau no pašām pirmajām grūtniecības nedēļām. Šis simptoms parasti rodas jau aptuveni nedēļu pēc apaugļošanās. Kāpēc jūtaties noguris? Tiek uzskatīts, ka tā iemesls ir hormona progesterona līmeņa paaugstināšanās organismā, kā arī cukura līmeņa pazemināšanās asinīs, asinsspiediena pazemināšanās un asins ražošanas palielināšanās.

Ja nogurums patiešām ir saistīts ar grūtniecību, tad jums vajadzētu vairāk atpūsties. Ēdiet arī pārtiku, kurā ir daudz olbaltumvielu un dzelzs.

Slikta dūša

Rīta slimība ir viena no zināmākajām grūtniecības pazīmēm. Tomēr tas neietekmē visas sievietes. Sliktas dūšas cēloņi nav pilnīgi skaidri, bet tiek uzskatīts, ka tos izraisa hormonālā līdzsvara izmaiņas. Kaut arī slikta dūša parasti rodas no rīta, dažādām sievietēm tā var notikt jebkurā dienas laikā.

Arī dažas sievietes sāk izjust lielu vajadzību, vai tieši pretēji, ienīst noteiktus ēdienus. Pie tā ir vainīgi arī hormoni. Šis efekts var būt tik spēcīgs, ka agrāk ļoti iecienītie ēdieni var izraisīt nelabumu.

Dažreiz slikta dūša, nelabums vai izsalkums pēc noteiktām ēdienreizēm var ilgt visu grūtniecības laiku. Tomēr šīs grūtniecības pazīmes parasti izzūd 13–14 grūtniecības nedēļās. Jebkurā gadījumā jums jāievēro veselīgs, barojošs uzturs, lai jaunattīstības auglis saņemtu visu nepieciešamo. Par to varat konsultēties ar ārstu.

Kavēti periodi

Varbūt visredzamākā grūtniecības pazīme ir kavētais periods. Tas ir tad, kad sievietes parasti mēdz veikt grūtniecības testu. Tomēr menstruāciju kavēšanās ne vienmēr ir saistīta ar sievietes grūtniecību. Turklāt asiņošana, kā minēts iepriekš, var rasties arī grūtniecības laikā. Tādēļ jums jākonsultējas ar ārstu: kad asiņošana grūtniecības laikā ir pilnīgi normāla un kad ir vērts uztraukties?

Arī citi faktori var izraisīt kavēšanos. Piemēram, straujš svara pieaugums vai zaudējums. Menstruāciju kavēšanās cēloņi var būt arī hormonu nelīdzsvarotība, nogurums, stress. Dažām sievietēm pēc kontracepcijas pārtraukšanas kādu laiku nav menstruāciju. Tomēr, ja mēnešreizes kavējas un rodas aizdomas, ka varat būt stāvoklī, vienkārši dariet to grūtniecības tests.

Citas grūtniecības pazīmes

Izmainīts hormonālais līdzsvars, iestājoties grūtniecei, rada arī vairāk simptomu:

  • Paaugstināta urinēšana
  • Aizcietējums
  • Garastāvokļa maiņas
  • Galvassāpes un muguras sāpes
  • Reibonis, ģībonis

Grūtniece var izjust visas šīs grūtniecības pazīmes vai tikai vienu vai divas. Ja kāds no šiem simptomiem sāk jūs uztraukties, konsultējieties ar ārstu par to, kā jūs varat tos mazināt.